2016 Hac Kura Sorgulama

Hac görevini yerine getirmek isteyen hacı adaylarının sayısal olarak çok fazla olması nedeniyle her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kura çekilerek kutsal topraklara gidecek adaylar belirleniyor.Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 2016 yılı içerisinde yeni hac kaydı alınmayacağı duyurulmuştu. Ancak bu sene 2014 yılına kadar kesintisiz kayıt yenileten hacı adayları hac kuralarında kendi adını görebilecekler. Diğer vatandaşlarımız için seneye tekrar kayıt alınma işlemleri başlatılacak. Hacı adayları T.C kimlik no ile hacılık başvuru ve kura sonuç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

2016 HACILIK KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK ?

Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2016 yılı için hacılık (hac) kurasının çekilmeyeceği mevcut kayıtlı adayların kurasız olarak gönderileceği açıklanmıştı. Ancak hali hazırda hac görevini yapmak için bekleyen vatandaşların sayısının bir hayli fazla olması ve Kabe çevresinde yapılan çalışmalar sebebiyle Suudi Arabistan liderlerinin ülkemiz için ayırdıkları kotayı azaltması sebebiyle 2016 yılında da hac kuraları çekilecek. 12 Mart 2016 tarihinde çekilecek olan 2016 hac kuralarıdevlette.com adresi üzerinden kolayca takip edebileceksiniz. Hacı adaylarının, kayıt ili değişiklikleriyle konaklama türü tercihi ve adres güncellemeleri için 18-27 Şubat tarihlerinde il ve ilçe müftülüklerine müracaat etmeleri gerekecek.

HAC KURA SONUÇLARI – HACILIK SIRALI TAM LİSTE VE SORGULAMA

DİB HAC KURA SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI 2016

Kabe ve çevresinde yapılan genişletme ve yenileme çalışmaları yüzünden ülkemize uygulanan %20 kontenjan indirimine sebebiyle 2016 yılında yeni hac kura kayıtları alınmayacağı açıklanmıştı. Daha önce kaydını düzenli olarak yenileyen bireylerin katılacağı 12 Mart hac kura çekilişi saat 11.00′de yapılacak olup www.devlette.com adresinden canlı olarak takip edilebilecek ve anlık olarak hac kura sonuçları sorgulama ekranı devrede olacak. Aynı gün internet sitesinden ve aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantıdan online olarak T.C. kimlik numarası ile hac kura sonuçları sorgulaması yapılabilinecek.

T.C. KİMLİK NUMARASI İLE HAC KURA SONUÇLARI ÖĞRENME 2016

Diyanet İşleri Başkanlığı ( DİB ) hac kura sonuçları sorgulama sitesi olan  ( http://hac.diyanet.gov.tr/sorguHac/sorgu.aspx ) adresinden 2016 hac kura sonuçları öğrenme işlemi kolaylıkla yapılabilir. 12 Mart tarihinde hac kura sonuçlarıaçıklandıktan sonra hacca gitmeyi hak eden kişilerin listesine bu sayfa üzerinden erişim sağlayabileceksiniz.

Kesin kayıt hakkı kazanan hacı adayları kayıt işlemlerini müftülüklerden yapabilecekler. Diyanet İşleri Başkanlığı hac kura sonuçları listesinde kendi adını gören ve bu sene hac ibadetini yerine getirmeye hak kazanan hacı adaylarına “Diyanet İşleri Başkanlığına veya Acentaya Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi” verilecek. Bu belge bizzat hac yolcusuna ya da 1. Dereceden herhangi bir akrabasına verilebilecek. Bu belgesini almayan hiçbir aday hac kaydı yaptıramayacak.

2016 HAC TARİHLERİ NE ZAMAN ?

Hac mevsimi, 16 Ağustos-21 Ekim tarihlerini içerecek. Hac çıkışları 21 Ağustos-18 Eylül, dönüşler ise 28 Eylül- 22 Ekim tarihlerinde yapılacak.

Kriterlerde, kesin kayıt hususları, hac konaklama türleri ile bina ve otellere ilişkin bilgiler de yer aldı.

Döviz

İstatistik

scroll up